در محیط های مختلف از چه نوع لامپی استفاده کنیم؟

در محیط های مختلف از چه نوع لامپی استفاده کنیم؟

در محیط های مختلف از چه نوع لامپی استفاده کنیم؟ دیگر زمان آن گذشته که بگوییم از چه لامپی استفاده کنید چرا که واضح است ال ای دی LED  و هم خانواده هایش در نهایت بهترین گزینه هستند. اما بد نیست به عنوان یادآوری و دقت بیشتر در انتخاب گزینهی درست بار دیگر به انواع لامپ ها اشاره کنیم و از مزایا، معایب و نحوه ی درست استفاده از آنها در شرایط مختلف صحبت کنیم.

با نادیده گرفتن نسل سوخته ی لامپه ها یعنی رشته ای، نوع دیگر از روشنگران محیط لامپ های هالوژن هستند که بسیار کوچکتر از لامپهای  رشته ای عادی اند و داخل حباب کوچکی هستند که باید این حباب باز هم در زیر یک لایه ی  شیشه ای دیگر قرار بگیرد، به این علت که لامپهای هالوژن گاهی دچار انفجارهایی میشوند و این لایه بیرونی جهت محافظت قرار میگیرد، همچنین به طور کلی اثر آتشسوزی برای لامپ های بدون پوشش خیلی بیشتر است. بازده هالوژن نسبت به لامپ رشته ای بیشتر است اما نسبت به لامپ کم مصرف از بازده کمتری برخوردار است. بیشترین استفاده از لامپ های هالوژنی به خاطر سایز کوچکشان در ویترین ها و لوسترهای خانگی است.

یعنی تنها برتری که دارند به خاطر رنگ نور درخشان آنها نسبت به هم نسلان مشابهشان است. البته دیگر در کمتر جایی به چشم می خورند به خاطر مصرف بال وتولید گرمای بیش از حد.

 

لامپ های فلورسنت یا مهتابی هم که دیگر از حافظه ی مان دارد حذف میشود برای متولدین دهه ی ۹۰ که حتی خاطره هم نخواهند شد. دلیلش هم نوع طراحی آنها وعمر کوتاهشان است. همان لامپ های باریک و بلندی که با دو نور مهتابی و آفتابی آنها را میشناسیم و اغلب تا قبل از فراگیری استفاده از لامپ کم مصرف، در خانه هایمان از آنها استفاده میکردیم. این نوع لامپ بازده بسیار بالاتری نسبت به لامپ های رشته ای و هالوژن داشتند، اما این نوع المپها دارای مضراتی هم بودند، مثال اینکه به دلیل نوسانات غیر عادی که در نور این لامپ ها ایجاد میشد باعث خستگی چشم، سردرد و خستگی اعصاب بود.

لامپ های کم مصرف یا CFL هم که دقیقا در نقطه مقابل لامپ های رشته ای قرار گرفتند با ورود خود به بازار صنعت روشنایی را متحول ساختند و این به دلیل میزان نوردهی و مصرف آنها بود. میزان نوردهی یک لامپ رشته ای۱۰۰وات معادل با یک لامپ کم مصرف ۱۸ وات بود. در واقع میزان مصرف انرژی کم مصرف ها تقریبا ۱۸ درصد لامپ های رشته ای بود. لامپ های کم مصرف یا CFL در انواع رنگهای سفید یا مهتابی، زرد یا آفتابی و دیگر رنگهای آبی، قرمز و سبز تولید میشوند.

از دیگر ویژگیهای مثبت این لامپ ها نصب آسان در جای همان لامپ های قدیمی بود، اما مثل همه لامپ های دیگر مضراتی نیز داشت، مثال اینکه چون میزان پرتو ناشی از این لامپ ها بیشتر از لامپ های  معمولی است برای افرادی که پوست حساسی دارند مناسب نیست چرا که کارشناسان معتقدند لامپ های کم مصرف در درازمدت موجب تسریع ابتال به بیماریهای پوستی از جمله سرطان پوست میشوند، همچنین بیماری سرگیجه و میگرن را در افراد مبتلا به صرع افزایش میدهد البته در این باره حرف و حدیثها زیاد است عده ای این مسائل را رد میکنند و عده ای هم تایید میکنند.

اما چیزی که واضح و مبرهن است آخرین تکنولوژی تولید انبوه شده ی صنعت روشنایی یعنی لامپ LED است که از هر گونه عارضه ای مبراست و سالم ترین نور را تولید میکند. برتری هایی همچون طول عمر بالا و بهره وری بالاتر در کنار کاربردهای فراوان این دسته از صنایع روشنایی به قدری است که عرصه را برای رقبای پیشین به شدت تنگ کرده است.

به گفته کارشناسان،نورهای ترکیبی مناسب ترین و بهترین حالت ممکن است. یادتان باشد که هیچ کدام از این لامپ ها با وجود مضراتی که ممکن است داشته باشند بیهوده تولید نشده و نمیشوند؛ پس مهم این است که بدانید کجا از کدام استفاده کنید.

هر فردی دوست دارد نوری که با آن محل زندگی وآسایش خود را روشن میکند به رنگ دلخواهش باشد، شاید شما از آن دسته آدمهایی هستید که به نور سفید علاقه دارید و تحت هیچ شرایطی حاضر نیستید حداقل اتاق شخصیتان را با نور زرد یا حتی ترکیبی روشن کنید اما عده ای هم کاملا برعکس شما هستند یا به اعتقاد یکی از دوستانم نور زرد اصالت دارد و بهتر است برای اتاق نشیمن و اتاق مهمان از نورهای زرد استفاده شود، اما به طور کلی و به گفته کارشناسان، ترکیب این دو نور مناسبترین و بهترین حالت ممکن است. یادتان باشد که هیچ کدام از این لامپها با وجود مضراتی که ممکن است داشته باشند بیهوده تولید نشده و نمیشوند؛ پس مهم این است که بدانید کجا از کدام استفاده کنید.

بهترین ویژگی لامپ ها و چراغ های ال ای دی  LED تطبیق پذیری آنهاست. ال ای دی ها LED نورهای مختلفی تولید میکنند، از گرم و ملایم گرفته تا سرد و خنک، و در اشکال و طرحهای مختلفی تولید میشوند که به شما این امکان را میدهد تا بتوانید نورپردازی درستی در خانه خود داشته باشید.

حبابها، قوطی ها، ریسمان ها، هالوژن ها، پنل ها، و نوارهای ال ای دی LED در نورپردازی از پایین، نورپردازی از بالا، و نورپردازی تزئینی امکانات زیادی را در اختیار شما قرار میدهند.